Go to front page
Precedents

1.1.1961

Precedents

Full text of the decisions published on the Supreme Court website and in the Yearbook since 1980. For the years 1926–1979, only the title or index text is visible.

KKO:1961-II-96

Keywords
Asianomistaja, Kenellä on asianomistajan oikeus
Year of case
1961
Date of Issue

Syytetty oli kuljettanut kuorma-autoa väkijuomien vaikutuksen alaisena ja niin varomattomasti, että kuorma-auto yksin hänen syystään oli törmännyt vastaantulleeseen linja-autoon, joka oli vaurioitunut. Linja-auton kuljettajalla, joka ei omistanut linja-autoa, katsottiin olleen oikeus syyttää kuorma-auton kuljettajaa yhdellä teolla tehdyistä moottoriajoneuvon kuljettamisesta väkijuomien vaikutuksen alaisena ja varomattomuudesta liikenteessä.

Vrt. KKO:1952-II-59

MM.

Tieliikenne - Oikeudenkäynti liikennerikosjutuissa

Syytetty oli kuljettanut kuorma-autoa väkijuomien vaikutuksen alaisena ja niin varomattomasti, että kuorma-auto yksin hänen syystään oli törmännyt vastaan tulleeseen linja-autoon, joka oli vaurioitunut. Linja-auton kuljettajalla, joka ei omistanut linja-autoa, katsottiin olevan oikeus vaatia syytetylle rangaistusta yhdellä teolla tehdyistä moottoriajoneuvon kuljettamisesta väkijuomien vaikutuksen alaisena ja varomattomuudesta liikenteessä.

Vrt. KKO:1952-II-59

MM.

Top of page